W dniu 14 grudnia 2014 roku Stowarzyszenie Nowy Żyrardów wsparło po raz drugi inicjatywę społeczną, jaką jest „Szlachetna Paczka”. Akcja ma już 15 lat. Pierwszy raz została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku, wtedy studenci akademickiego duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Jacka Stryczaka obdarowali 30 rodzin. Obecnie projekt ma wymiar ogólnopolski i jak żadna inna akcja o charakterze dobroczynnym przed świętami w naszym kraju łączy działania setek tysięcy osób.

 

Po wybraniu rodziny w Żyrardowie drogą internetową otrzymaliśmy informację o niej i jej potrzebach. Następnie zakupiliśmy niezbędne produkty spożywcze i  chemiczne oraz sprzęt AGD a także upominki dla każdego członka rodziny. Po skontaktowaniu się z koordynatorami tej akcji na terenie Żyrardowa wspólnie ustaliliśmy termin dostarczenia naszej szlachetnej paczki do potrzebującej rodziny. W 2014 roku nasza paczka dotarła do mamy samotnie wychowującej dwójkę dzieci w wieku 9 i 6 lat.  Jak udało nam się zaobserwować są bardzo zżytą i kochającą się rodziną. Radość  obdarowanej rodziny stała się dla nas szczególną nagrodą, jaką mogliśmy otrzymać. Postanowiliśmy pomóc osobom, które znalazły się w ciężkim położeniu, by ten wyjątkowy okres w roku, jakim są święta Bożego Narodzenia  stał się czasem radości i spełnienia marzeń, choć w małym stopniu.

Pragniemy zachęcić wszystkich mieszkańców Żyrardowa do przyłączenia się do tej szlachetnej inicjatywy w miarę możliwości. Ideę obdarowywania bliźnich możemy podjąć samodzielnie lub zorganizować się w kilka osób. Pamiętajmy rzeczy, które ofiarujemy nie muszą być zawsze nowe. Na pewno powinny być przygotowane z myślą o drugim człowieku. Przygotujmy paczki tak, aby podniosły poczucie własnej wartości u osób obdarowanych przez nas.

Podziękowania należą się wolontariuszom wspierającym projekt „Szlachetnej Paczki” jak i ofiarodawcom. Szczególne podziękowania składam wszystkim członkom Stowarzyszenia Nowy Żyrardów za ich serce i zaangażowanie.

                                                                                                                Kamil Wykrętowicz

Patryk Lewandowski